Az első találkozáskor a páciens és a tréningvezető átbeszélik a problémát, amire a páciens megoldást szeretne, amit egy állapot felmérés követ. Az EEG készülék segítségével láthatóvá válnak a páciens agyhullámai, illetve, hogy a hullámok formája eltér-e az átlagostól. Igy láthatóvá válik, hogy a páciensnek mely agyhullámainak az amplitúdóját kell erősíteni vagy gyengíteni, így tud egy tréning tervet felállítani, hogy a tartós eredmény elérése érdekében hány alkalomra lesz szükség. Az egyes alkalmak 30-40 percig tartanak, ez mindig a páciens terhelhetőségétől függ. A tartós cél elérésének érdekében általában 20-60 tréning is szükséges lehet. Problémától függően heti 2 tréning minimum szükséges.
Mindez a páciens oldaláról csupán annyi, hogy egy kényelmes fotelben filmet néz, nem kell semmit sem csinálnia. A tréner a páciens fejének különböző pontjaira elektródákat helyez, melyek segítségével tudja mérni a páciens agyhullámait. Fontos hangsúlyozni, hogy a készülék a páciens agyhullámait csupán mérik és semmilyen elektromosságot nem vezet a páciens fejébe.
Az emberi agy számos probléma, pszichés megbetegedés esetében az elvárttól eltérő agyhullám-mintázatot mutat. A neurofeedback tréning során az eltérő mintázatú agyhullámok amplitúdójának csökkentését vagy növelését végezzük. Az idegrendszer az ismétlődő kezelések (heti 2-3 alkalom) révén képes megtanulni azt az optimális állapotot, melynél működése harmonikussá válik.
A páciens egy számítógépes animációt, játékot vagy filmet néz, illetve játszik. Pusztán agyhullámainak megváltoztatásával képessé válik a játék, film vagy animáció irányítására.
A gép csak mér és visszajelez, az agyba nem nyúl bele semmilyen módon. A páciens önmaga találja meg agyának azt az állapotát, amikor a feladatot végre tudja hajtani. Ha az agyhullámait nem megfelelően irányítja, a film és animáció élvezhetetlenné válik, leáll, zavaró visszajelzést küld. A páciens ezért erős kényszert érez arra, hogy agyhullámait normál állapotba hozza. Pusztán agyhullámainak megváltoztatásával képessé válik a játék, film vagy animáció irányítására. Néhány tréning során az agy megtanulja ezt az állapotot, és már a hétköznapi tevékenységek során is jól fog működni.
A tréner megvizsgálja a különböző agyhullámok (alfa, béta, théta, delta) nagyságát és egymáshoz viszonyított arányát. Amennyiben eltérést tapasztal, következik a tréning.
A tréning során a gépből semmi parancs, vagy egyéb jel az agyhoz nem érkezik.
Az agy különböző területei más-más működésért felelősek. Vizsgálat során a tréner megállapítja, mely agyterület működik hibásan, és ott végzi a tréninget.